Social media dla małego biznesu - 3 dobre rady na start
W dzisiejszych czasach social media stały się nie tylko źródłem rozrywki czy sposobem kontaktu ze znajomymi, ale też kluczowym narzędziem dla… rozwoju biznesu. Niezależnie od tego, czy prowadzisz małą kawiarnię, czy świadczysz usługi konserwatorskie, skuteczna obecność w mediach społecznościowych może zaważyć na Twoim sukcesie. W tym artykule przedstawimy trzy kluczowe rady, które pomogą Ci rozpocząć przygodę z budowaniem wizerunku swojej firmy w social mediach.
Tip nr 1 - Wybierz odpowiedni kanał
Promując swój biznes, zwłaszcza na samym początku, nie musisz, a nawet nie powinieneś zakładać profilu na wszystkich platformach społecznościowych. Dlaczego? Najprawdopodobniej nie będziesz w stanie regularnie publikować treści na trzech czy czterech portalach. Lepiej zrobić to w jednym miejscu, a porządnie.
Tylko jaki kanał social media wybrać? Odpowiedź brzmi: to zależy. Przede wszystkim od tego, gdzie są Twoi odbiorcy, Twoi potencjalni klienci. Poniżej krótki przewodnik, który pomoże Ci podjąć decyzję:
Mimo upływu lat, to wciąż najpopularniejsza platforma społecznościowa na świecie - a dla małych lokalnych firm to najczęściej wybierany kanał społecznościowy używany do promocji biznesu. Zdecydowanie powinieneś rozważyć założenie firmowego profilu na Facebooku, zwłaszcza jeśli swoją działalność kierujesz do starszej grupy wiekowej.
Posiadanie profilu na Facebooku w przypadku niektórych branż jest kluczowe - np. restauracje czy kawiarnie najczęściej właśnie tam publikują aktualne menu czy specjały spoza karty, dostępne akurat dziś lub w ten weekend.
W innych branżach, pamiętaj, by umieszczać na swoim Facebookowym profilu:
- wszystkie zmiany i nowości w ofercie - np. wprowadzenie nowej usługi,
- informacje dotyczące godzin otwarcia czy godzin świadczenia usług (zwłaszcza wtedy, kiedy są one inne od standardowych - w czasie świąt, długich weekendów czy w sezonie wakacyjnym).
Dobrze jest też zaplanować sobie, jakie treści chcesz publikować na swoim firmowym Facebooku. Mogą to być np.:
• informacje z życia firmy - np. zatrudnienie nowych osób, otwarcie nowego lokalu, rocznica działalności,
• informacje “zza kulis”, np. jeśli zmieniasz wystrój czy robisz remont swojego biura czy lokalu, pokaż to swoim klientom!
• ciekawostki i dobre rady związane z Twoją działalnością - np. jeśli świadczysz usługi remontowe, możesz dzielić się swoją wiedzą w tym zakresie (czy lepiej zdecydować się na wannę czy prysznic albo jakie płytki wybrać do kuchni).
Instagram
To medium zdecydowanie bardziej wizualne niż Facebook, dlatego najlepiej sprawdzi się w przypadku biznesów związanych z branżą beauty. Mogą być to na przykład:
• salony fryzjerskie,
• salony kosmetyczne,
• makijażystki / wizażystki,
• salony stylizacji paznokci.
Również małe firmy działające w innych branżach mogą świetnie zaprezentować się na Instagramie, zwłaszcza jeśli ich produkt czy usługa opiera się na walorach wizualnych. Tak jest np. w przypadku:
• restauracji
• usług remontowych / stolarskich
• usług foto / video.
Działając na Instagramie pamiętajmy, że samo publikowanie postów z krótkimi opisami to nie wszystko: platforma oferuje możliwość dodawania treści video (w formie popularnych stories i rolek / reelsów), które zdecydowanie przekładają się na zainteresowanie profilem, jego zasięgi i widoczność.
LinkedIn
LinkedIn to zdobywająca coraz większą popularność platforma społecznościowa służąca do budowania sieci kontaktów i promowaniu treści związanych z pracą zawodową, zatrudnieniem i wiedzą ekspercką.
W jakich przypadkach prowadzenie profesjonalnego profilu firmy na LinkedInie może okazać się przydatne?
• w przypadku małych firm poszukujących partnerów biznesowych lub inwestorów,
• w przypadku firm, które planują w najbliższym czasie rekrutować nowe osoby do zespołu,
• w przypadku właścicieli, którzy oprócz rozwijania firmy chcą również budować swoją markę osobistą w sieci (np. tworząc wizerunek specjalisty, eksperta w swoim obszarze).
Pozostałe platformy społecznościowe
Inne media społecznościowe dość rzadko wykorzystywane są przez małe biznesy - co nie znaczy, że nie mogą okazać się pomocne w przypadku Twojej firmy. Na przykład jeśli działasz w branży beauty, ciekawym pomysłem może okazać się stworzenie firmowego profilu na Pintereście. Z kolei jeśli Twój produkt czy usługa kierowane są do nastolatków i młodych ludzi, być może firmowe konto na TikToku najlepiej pomoże trafić do tej grupy.
Tip nr 2 - Publikuj regularnie
To być może najważniejsza rada, jaką ktokolwiek może Ci dać w związku z Twoją działalnością w mediach społecznościowych. Niezależnie od tego, czy działasz na Facebooku, Instagramie czy YouTubie - algorytm zawsze wspiera konta, których treści publikowane są regularnie. Nie promuje natomiast treści publikowanych zrywami (najpierw niemal codziennie, potem z wielomięsiecznymi przerwami) albo profili, które od tygodni nie są aktualizowane i nie publikują nic nowego.
Ważna uwaga! Regularnie nie znaczy: codziennie czy kilka razy dziennie. Na początkowym etapie rozwoju Twojej działalności w social media wystarczy jedna dobra publikacja tygodniowo, ale bardzo ważne jest, by zachować systematyczność.
Jeśli na fali początkowego zapału w ciągu tygodnia opublikujesz choćby kilkanaście super ciekawych postów - na niewiele się to zda, jeśli w kolejnych tygodniach nie opublikujesz już nic, nawet bardzo ważnych informacji (np. wiadomości o otwarciu nowej lokalizacji czy informacji o godzinach otwarcia Twojego lokalu w weekend majowy).
Z kolei wypracowanie sobie stałego rytmu publikacji (np. raz albo dwa razy w tygodniu) nie tylko usprawni Twoją pracę, ale też “przyzwyczai” Twoich odbiorców do konkretnej częstotliwości, co przełoży się na ich zaangażowanie i liczbę polubień czy komentarzy.
Tip nr 3 - Umieść odnośnik do swoich profili na stronie
Choć wydaje się to oczywiste, często o tym zapominamy! Odnośniki do naszych profili społecznościowych warto umieścić wszędzie tam, gdzie zachęcamy do kontaktu z nami:
• w nagłówku strony,
• w sekcji Kontakt,
• w stopce strony.
Jeśli nasza aktywność w mediach społecznościowych jest kluczowa dla prowadzenia biznesu, warto wprowadzić na naszej stronie dodatkową sekcję, w której zawsze pojawiać się będą np. 3 ostatnie posty na Facebooku czy 3 ostatnie zdjęcia na Instagramie.
Pamiętajmy zawsze, że regularność i aktualność publikowanych w social mediach informacji jest kluczowa. Jeśli na naszej stronie linkujemy do profilu na Facebooku, a ostatni post opublikowaliśmy tam 2 lata temu - to raczej nie jest to dla nas najlepsza reklama…
Podsumowując: rozpoczęcie promowania swojego biznesu w social media może wydawać się złożone, ale stosując się do tych trzech kluczowych zasad, możesz znacząco zwiększyć swoje szanse na sukces. Pamiętaj, że każda platforma ma swoje unikalne cechy i odbiorców, a więc dostosowanie treści do odpowiedniej grupy i utrzymywanie stałej aktywności to podstawa.
Jeśli potrzebujesz pomocy w opracowaniu strategii Twojej obecności w mediach społecznościowych lub tworzeniu angażujących treści, my w Oxio chętnie Ci pomożemy. Zacznij działać już dzisiaj, a z czasem zobaczysz, jak Twoja marka rośnie i przyciąga coraz większą liczbę zaangażowanych klientów! Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy pomóc rozwinąć Twoją działalność w social media.